Porady

Porady


Konserwacja komputera

Należy pamiętać o tym, że ponad 90% kurzu stanowi ludzki naskórek, który jest bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym.
Kurz to wróg nr.1 dla układów elektronicznych. Aby zabezpieczyć swój komputer przed spięciem należy regularnie odkurzać podzespoły komputerowe.

UWAGA!
Producenci sprzętu komputerowego NIE udzielają gwarancji na usterki spowodowane brakiem konserwacji sprzętu. Producenci zalecają konserwację sprzętu co 12 miesięcy. Sygnałem do konserwacji komputera może być m.in. wzrost temperatury procesora, niekontrolowane restarty systemu bądź samoczynne wyłączanieListwa zasilająca (przepięciowa)

Aby uchronić swój sprzęt przed skokami napięciowymi, które mogą być spowodowane m.in. wyładowaniami atmosferycznymi, warto zaopatrzyć swój komputer w listwę zasilającą. Listwa pełni funkcje pośrednik między komputerem a gniazdkiem elektrycznym. Dodatkową korzyścią z posiadania listwy są dodatkowe gniazda elektryczne. Orientacyjna cena takiej listwy to 50 zł.

Wolna przestrzeń dyskowa ? wydajniejsza praca

Pamiętaj, aby partycja systemowa, czyli dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (np. XP, Vista) posiadał wolne miejsce. Windows XP do wydajnej pracy potrzebuje min. 2 GB wolnego miejsca, natomiast Windows Vista min. 10 GB.

Ochrona przed utratą danych!

Nie zapisuj ważnych dla Ciebie danych na dyskach systemowych!

Należy mieć utworzone co najmniej 2 partycje na dysku twardym, czyli mieć dysk lokalny C oraz dysk lokalny D. Jeżeli na dysku C znajduje się system operacyjny, to ważne dane zapisuj na dysku D.


Nie zapisuj ważnych plików w katalogach systemowych (np. Moje dokumenty, moje obrazy, moja muzyka, pulpit, itd.)

Rób kopie zapasowe ważnych dla Ciebie plików!

 

Warto jest zapisywać swoje dane w różnych obszarach dyskowych. Najważniejsze dane nagraj na płytę, aby mieć kopie zapasową. Może Cię to uchronić przed stresem oraz kosztami.

Trzeba wiedzieć o tym, że dyski twarde w łatwy sposób ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Powstają na nich tak zwane ?bad sectors?. Jeżeli w uszkodzonym sektorze znajdują się pliki mogą być nie do odzyskania.


Unikaj przenoszenia dysku twardego!

 

Mechanizm dysków jest podatny na czynniki zewnętrzne. Należy obchodzić się z nim jak z przysłowiowym ?jajkiem?. Lekkie uderzenie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie mechaniczne.


Programy antywirusowe!

 

Chroń swój komputer przed wirusami. Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania.
Musisz wiedzieć, że darmowe wersje programów antywirusowych nie dają tego, co ich płatne odpowiedniki.
Nie korzystaj z kilku antywirusów jednocześnie
Nie kasuj zarażonych plików systemowych